Zatürre

Halk arasında zatürre olarak bilinen Pnömoni başta bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelen akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Zatürrenin tıp lisanındaki adı pnömonidir.

zatürre ingilizce ne demek: zatürre diğer adı ve ingilizce pnömoni'dir.

Zatürre aşısı

Zatüre aşısı (Pnömokok Aşısı): Zatürrenin nedenleri arasında dünyada en sık rastlanan mikroorganizma Streptococcus pneumoniae'dir.

Pnömokok denilen bu bakteriye karşı hazırlanmış aşı bulunmaktadır. Pnömokoklar başta üst solunum yollarında olmak üzere pnömoni dışında enfeksiyonlara da yol açabilir. Bu aşı tamamen olmasa da yüksek riskli kişilere uygulandığında kısmen koruma sağlayabilmektedir.

zatürre aşısı ne zaman yapılır

Kas içine yapılan zatürre aşısı 5 yıl sonra tekrarı yapılır.

zatürre aşısının yan etkileri

zatürre aşısının yan etkileri vardır. Aşı yerinde Ağrı görülür. Kızarıklık ve şişlik meydana gelir ve 48 saat sürebilir. Aşı hastanede yapılmalıdır ve yapıldıktan sonra yarım saat hastanede kalınmalı.

zatürre belirtileri

 1. Titreme
 2. Sarı veya yeşil renkte balgam çıkartmak
 3. Pas renginde olan koyu kırmızımsı kıvamlı balgam
 4. Göğüs ağrısı
 5. Kuru ve hırıltılı öksürük
 6. Soluk alındığı zaman sırta çivi batırılıyormuşçasına duyulan ağrı hissi
 7. Şiddetli baş ağrısı
 8. Şiddetli bir titremenin ardından ateş yükselmesi
 9. Şuur kaybı
 10. Yorgunluk
 11. Önde meme bölgesi ve arkada ise kürek kemiğinin ucunda duyulan ağrı
 12. Solunum hareketleri ve öksürüğe bağlı olarak şiddetlenen göğüs ağrısı
 13. Kemik ağrısı
 14. İştah azalması
 15. Dalgınlık
 16. Algılama bozuklukları
 17. Dudaklarda oluşan uçuklar
 18. Halsizlik
 19. Aşırı susama
 20. Hızlı solunum
 21. Bayılacak gibi olma
 22. Baş dönmesi
 23. Yüzde şişme
 24. Boğaz ağrısı
 25. Yan ağrısı
 26. Kuru ve beyaz dil
 27. Dudaklarda mavileşme
 28. Miktarı azalmış ve bekletildiğinde açık renk tortu bırakan idrar
 29. Koma

zatürre bulaşıcımıdır

Zatürreye neden olan mikroplar kişiden kişiye, 1-2 metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşırlar. Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi, Ağız ve burun sekresyonları ile bulaşmış bardak, mendil, çatal- kaşık gibi eşyalar aracılığıyla diğer kişilere geçebilir. Hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması, öksürük, aksırık ya da hasta kişilerin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşir.

Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu halde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma olasılığının fazla olduğu yerlerdir. Bulaşması için en uygun ortam bir arada yaşayan ailedir. Özellikle küçük çocuklar arasında yaygındır.

zatürre başlangıcı

Titreme, üşüme, yüksek ateş, öksürük, kirli, iltihaplı (sarı, yeşil, pas rengi) balgam çıkarma. Bazı pnömoni türlerinde ise sinsi başlangıç olur. Birkaç gün devam eden iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrılarını takiben kuru öksürük, ateş yükselmesi, bulantı, baş ağrısı, kusma gibi belirtiler olabilir. Bu şikayeti olan hastalar mutlaka doktora başvurmalıdır.

zatürre kaç günde iyileşir zatürre kaç günde geçer, kaç günde tedavi edilir, zatürre tedavisi kaç gün sürer

Eskiden son derece öldürücü bir hastalık olan zatürre, günümüzde başarıyla tedavi edilmektedir. Başka bir hastalığı bulunmayan, genç ve genel durumu iyi olan hastalarda zatürre ayakta tedavi edilebilmektedir.

Ancak 65 yaşın üzerindekilerin, altta yatan başka hastalığı olanların, solunum yetmezliği bulunanların ya da ağır zatürresi olanların hastanede yatırılarak tedavi edilmesi gerekiyor. Tedaviye başlandıktan sonra hasta birkaç gün içinde ateş düşer ve kişi kendini daha iyi hissetmeye başlar. Muayene bulgularının ve akciğer filminin düzelmesi ise daha uzun zaman alır.

Zatürre genellikle iki hafta kadar sürer ama hastalık düzeldikten sonra kişi bir aydan uzun süre kendini halsiz ve yorgun hissedebilir.

zatürre korunma yolları

Zatürreden korunmak için düzenli, dengeli beslenmek, alkol alımından kaçınmak, vitamin ve mineralleri düzenli almak, aşı yaptırmak ve sigaradan uzak durmak önemlidir. Özellikle soğuk havalarda, kapalı ve kalabalık ortamlarda enfeksiyonların yayılması kolaylaşır. Zatürreye neden olan mikroplar hava yoluyla yayılabileceğinden bu tür yerlerde mümkün olduğunca bulunulmaması ve kapalı ortamların sık sık havalandırılması önerilir.

zatürre tedavisi


03 Mayıs 2014, 14:48
17179 kez okundu

Zatürre Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Fil Hastalığı | Fil Vak'ası | Fildişi Sahili Cumhuriyeti | Film | Filo |