Yoğurt Otu

Yoğurt Otu, Kökboyasıgiller familyasından, çiçekli dal uçlarında sütü kestirmekte kullanılan maya bulunan, bir yıllık veya çok yıllık otsu bitkidir. çobansüzgeci (Galium)

Yoğurt otu 30-100 cm boyunda çok yıllık dikine yükselen bir bitki olup bu bitkinin üst kısımları az çatallaşır. Yaprakları gövde üzerindeki boğumlara çelenk şeklinde dizilmiş olup her boğumda 8-12 yaprak bulunur ve her yaprak 15-25mm uzunluğunda 0,5-2mm eninde iğne gibi sivri koyu yeşil renklidir.

Çiçekleri salkım şeklinde topluca bir arada olup taç yaprakları altın sarısı renkli beş oval parçadan meydanagelir.

Yoğurt otu kökboyagillerin bir alt grubu olan yoğurtotugillerden (galiumgiller) olup bu gruba takriben 300 alt türü mevcuttur.

Bunlardan en çok bilinen ve kullanılan türler; sarı Yoğurt otu; galium verum, tırmanıcı Yoğurt otu; galium aparine ve yapışkan Yoğurt otu; galium odaratum'u sayabiliriz.

Galium kelimesi gala kelimesinden türemiş olup süt anlamına ve verum hakiki ve de aparine tırmanıcı (tutucu) anlamlarına gelir.

Yoğurt otu eskiden peynir yapımında kullanıldığından peynir otu veya Yoğurt otu diye anılır. İlk defa Dr.Bailey 1865'de kanserli hastalar üzerinde tedavi denemeleri yapmış ve başarılı sonuçlar elde etmiştir. Onu diğer doktorlar ve hekimler takip etmiştir.

YETİŞTİRİLMESİ

Yoğurt Otu, meralar, çimenlikler, nemli topraklar ve sulak yerlerde Güneybatı Asya ve Avrupa'nın yetişen bitkiyi bahçelerde tohumları ile yetiştirmek mümkündür.

HASAT ZAMANI:

Yoğurt otu mayıstan kasıma kadar toplanarak kurutulur. Çay veya merhem yapımında kullanılır. Kurutulmadan taze olarak kullanılmasının daha etkili olduğu söylenmektedir. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır.

Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

KULLANILMASI

a) Homeopati'de başta dil, yutak, gırtlak, boğaz, Ağız ve deri kanserine karşı ve de ayrıca böbreklerdeki taş ve kumlara karşı kullanılmıştır.

b) Halk arasında başta kanserli hastalıklardan dil, ağız içi, yutak, gırtlak, boğaz, akciğer idrar yolları kanserine karşı kullanılmıştır. Ayrıca ödem (vücudun su toplaması), idrar yolları ve karaciğer rahatsızlıkları, sinirsel rahatsızlıklar, aşırı heyecanlanma, depresyona karşı kullanılmıştır.


03 Mayıs 2014, 14:26
1113 kez okundu

Yoğurt Otu Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Petn (pentaeritritol Tetranitrat) | Petro-ı (deli) | Petrol | Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Teşkilatı | Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı |