İbrahim Hakkı Konyalı

son devrin en büyük tarihçilerinden.1896 yılında Konya'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Konya'da tamamladı. Birinci DünyaHarbinin başlarında,İzmir'de AmerikanŞimendiferMektebine girdi.Mezun olunca, Geyve-Bozüyük istasyonlarında staj yaptı. Batum, Ruslardan alınınca, oraya istasyon şefi tayin edildi. Birinci Dünya Harbinden sonra memuriyetten ayrıldı ve gazeteciliğe başladı. Konya'da Hak Yolu mecmuasını çıkardı. Daha sonra İntibah, Meşrik-i Hakikat,Tercüman-ı Hakikat gazetelerinde yazmaya başladı.Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul'a yerleşti. Ankara Vakıflar Müdürlüğü Arşiv Dairesi müdürlüğünde bulundu.İstanbul'da Tarih Hazinesi, Tarih Dünyası gibi dergileri yayınladı. Mehter Takımının kuruluşunu gerçekleştirdi. Vakıf Sanatları Müzesinin Türk Sanatları Müzesinin ve Askeri Müzenin kuruluşnda vazife yaptı. Piri Reis'in deri üzerine yaptığı haritayı Topkapı Sarayında bulup ilim alemine tanıttı. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden topladığı, kitap, fotoğraf ve belgeyi 1979'da, kendi kitaplarıyla birlikte Üsküdar'da Selimiye Camii bitişiğindeki Üçüncü Selim Kasrında kurduğu İbrahim Hakkı Konyalı kütüphanesine vakfetti. Aynı sene Kültür Bakanlığı tarafından Üstün Hizmet Armağanı verildi. 1981'de Konya Selçuk Üniversitesi tarafından Şeref Doktorluğu Payesi verildi. 20Ağustos 1984'te Akşehir'de vefat etti.

İbrahim Hakkı, medrese tahsili yapmış olup,Arabi ve Farisiyi öğrenmiş,Osmanlıcayı okumada, kitabeleri okuyup ortaya çıkarmada ihtisas sahibiydi.

Osmanlı arşiv vesikalarının (1931) balyalar halinde Bulgaristan'a satıldığını görünce, gerekli çalışmaları yaparak arşivle ilgili ortaya çıkacak büyük faciaların önüne geçmiştir. Bu itibarla Türk arşivciliğine büyük hizmeti dokunmuştur.Kendi tabiri ile "Osmanlı tarihi yağmacılığını" kısmen de olsa önlemiştir. Bunun gibi bir ara ABD'ye rehin edilmesi düşünülen Topkapı Sarayı hazinesinin de Merkez Bankasından yerine iadesini sağladı.

Konyalı'nın yayınlanmış ve yayınlanmamış pekçok kitabı vardır. Yayınlanmış eserlerinin en ünlü ve önemlileri şunlardır:

1)Abideleri ve Kitabeleriyle Konya Tarihi, 2)Abideleri ve Kitabeleriyle Karaman Tarihi, 3) Abideleri ve Kitabeleriyle Akşehir Tarihi, 4)Abideleri ve Kitabeleriyle Ereğli Tarihi, 5) Abideleri ve Kitabeleriyle AksarayTarihi, 6) Abideleri ve Kitabeleriyle Alanya Tarihi, 7) Abideleri ve Kitabeleriyle Erzurum Tarihi, 8)Abideleri ve Kitabeleriyle Şereflikoçhisar Tarihi, 9)Abideleri ve Kitabeleriyle Kilis Tarihi, 10) Abideleri ve Kitabeleriyle Üsküdar Tarihi, 11) Abideleri ve KitabeleriyleAzatlı Sinan, 12) Abideleri ve Kitabeleriyle Ertuğrul Gazi Türbesi, 13) Abideleri ve Kitabeleriyle Kocabeyİmareti, 14) Abideleri ve Kitabeleriyle Ankara Camileri, 15)Abideleri ve Kitabeleriyle Sinan'ın İstanbul'daki Eserleri, 16) Abideleri ve Kitabeleriyle İstanbul Abideleri, 17) Abideleri ve KitabeleriyleTopkapı Sarayında Deri Üzerine Yapılmış Haritalar, 18) Abideleri ve Kitabeleriyle İslami ve Eski Paralar.

Bunların dışında: 1)Mimar Sinan'ın İstanbul'daki Yaptığı Eserler, 2) MimarSinan'ın Vakfiyesi, 3)Topun Tarihi, 4)Kılıcın Tarihi, 5) Beyşehir Tarihi, 6) Akçakoca Tarihi, 7) Türk Çadırları vs. gibi henüz yayınlanmamış eserleri de başlıbaşına birer milli değerdir.


03 Mayıs 2014, 14:07
1128 kez okundu

İbrahim Hakkı Konyalı Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

İbn-i Cübeyr | İbn-i Düreyhim | İbn-i Ebı Usaybia | İslam tarihinin genel özellikleri | İbn-i Fadlan |