Tesbihböceği (armadillidium)

Alm. Rollassel (f), Fr. Cloporte (m), İng. Wood-Louse. Familyası: Tesbihböcekleri (Oniscidae). Yaşadığı yerler: Nemli yerlerde, bodrumlarda, taş ve dökülmüş yaprakların altında bol rastlanırlar. Özellikleri: Vücudu gri uzunca ve kubbelidir. Bitkisel besin yerler, tehlike anında tostoparlak olurlar. Ömrü: 4-6 yıl kadar. Çeşitleri: Birçok türü vardır.

Eklembacaklıların kabuklular (Crustacea) sınıfının eşayaklılar (İsopoda) takımından, nemli yerlerde yaşayan bazı böceklerin genel adı. Birkaç cinsi mevcuttur. Evlerin mahzenlerinde, merdiven altlarında, bahçelerde, taş ve yaprak altında bol olarak rastlanır. Kubbemsi ve sert örtülü, vücudu 1,5-2 cm uzunlukta, birbirine geçmiş halkalardan meydana gelmiştir. Tehlike anında tesbih tanesi gibi tostoparlak olduğundan "tesbihböceği" adı verilmiştir.

Kök, küf gibi bitkisel gıdalarla beslenir. Yemek artıkları ve çürümüş hayvani maddeler de yer. Genellikle gece aktiftir. Duyuları hassastır. Kuru yerlerden hızla geçer. Karın bölgesindeki solungaçlarla solunum yapar. Susuz yerlerde solungaçlarını saklar. Kuru havada 5-6 saat kaldıklarında ölürler.

Çöl bölgelerinde yaşayanlar kuraklıktan korunmak için toprağın derinliklerine inerler. Tesbihböcekleri kış uykusuna yatmazlar. Çoğunlukla dişi yılda iki defa yumurtlar. Yumurtalarını karın altındaki bir kesede saklar. Burada yumurtalardan çıkan yavruların büyüklüğü hariç, herşeyleri tesbihböceğine benzer. Tutsak hayatta 4-6 yıl kadar yaşayabilirler. Nakliye vasıtalarıyla dünyanın çoğu bölgelerine yayılmışlardır. Düşmanları kuşlar ve küçük memelilerdir. Bazı tesbihböcekleri korunmak için pis bir koku yayarlar. A. vulgare yaygın bir türdür.


03 Mayıs 2014, 13:29
863 kez okundu

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Kadızade-i Rumı | Kadızade-i Rumı (mirim Kösesi) | Kadmiyum | Kağnı | Kadife |