Sürmenaj

Alm. Überbürdung, Überanstrengung (f), Fr. Surmenage (m), İng. Overwork. Çok çalışan insanlarda ve bilhassa erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen ad. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite öğrencilerinde, öğretmenlerde, yoğun hesap ve muhasebe işleriyle uğraşanlarda daha sık görülür.

Meydana geliş mekanizması tam olarak bilinmemekte ve çeşitli fikirler ileri sürülmektedir. Bunlardan birisi de beyindeki sinir hücrelerinin biyokimyasal elemanlardan fakir kalması görüşüdür. Sürmenajlı şahıslarda, ruhi ve bedeni yorgunluk, bıkkınlık, isteksizlik, dikkati toparlayamama, sağlıklı düşünememe hali, bazı organlara ait şikayetler söz konusudur. Konuşmak, kitap okumak bile kişiye zor gelir.

Hastalar uyuyamamaktan şikayet ederler. Bu yüzden uyku ilaçlarını sürekli olarak kullanırlar. Hastalarda başağrısı da çok görülen şikayetlerdendir. Unutkanlık, dalgınlık vardır. Neşesiz ve mutsuz bir görünümleri ve karamsar bir halleri görülür.

Tedavide en önemli husus, kişiyi yoran ve zihnini meşgul eden hususlardan onu uzaklaştırmaktır. Bunun için deniz kıyısında veya bir dağ köyünde bir müddet tatile gitmesi tavsiye edilir. Telkinin de faydası vardır. Maneviyatı kuvvetli olan şahıslarda bu gibi rahatsızlıklar pek görülmemektedir. Namaz kılmanın ve Kur'an-ı kerim okumanın karamsarlığı giderici, sıkıntıyı önleyici tesirleri vardır.


03 Mayıs 2014, 13:12
1141 kez okundu

Sürmenaj Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Kelime | Kelime-i Tevhıd | Kelime-i Şehadet | Kemal Reis | Kemal Tahir |