Sürme

Alm. Kohl, Fr. Khôl, Kohol, İng. Eyeliner, Augenbrauenschminke. Çeşitli bitkilerde, özellikle tahıllarda hastalık yapan Ustillago sınıfı mantar ve bu mantarlarla meydana gelen hastalık. Hastalığın bulaştığı kısımlarda, tanelerin karararak başakların bozulmasına ve tanelerin yok olmasına sebep olurlar. Bitki başaklarında tanelerin yerine kötü kokulu siyahımsı spor topakları dolar. Değişik tahıl türlerine mahsus sürme hastalığı yapan ustillago türü vardır (Buday için U.tritici; arpada U. nuda veU. hordei; yulafta U. avanae; mısırda U. maydis gibi). Bunlar sporlanarak ürer, rüzgarla dağılarak yayılır ve hastalığı daha geniş alana bulaştırırlar.

Taneler, cıvalı ilaçlarla daha önceden dezenfekte edilirse bazı sürmelere karşı faydalı olur. Arpa ve buğday sürmeleri için önce 30°C'lik suda 50-60 dakika, daha sonra da 50-52°C ılık suda 2-3 dakika bekletilmelidir.

Kozmetikte kullanılan sürme, kirpik diplerine sürülen siyah tozdur. Bu tozu kullanmak için hazırlanmış kaplara sürmedan denilir. Eskiden kemik veya ağaçtan yapılırdı. Madeni olanları da vardır.


03 Mayıs 2014, 13:12
1089 kez okundu

Sürme Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Teşrifatçılık | Thatcher, Margaret | Tımur Han | Tımurlular | Tıp |