Steinbeck, John Ernst

Nobel Edebiyat Mükafatı sahibi Amerikalı yazar. 27 Şubat 1902'de California'da doğdu. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen ailelere mensuptur. Stanford Üniversitesinde okudu. Birçok işte çalıştı. Gazeteciliği denedi. Daha sonra yazarlığa başladı ve yazarlıkla geçimini sağladı. Steinbeck'in romanlarında gerçek ve düş ekseri çakışır. Olaylar, insanların geçimini topraktan sağladığı bölgelerde, kıtlık, iç piyasa şartları ve insan aç gözlülüğünün hayati bağı yıktığı istisnai zamanlarda, köy ve çiftlik gibi yerlerde geçer. Bu durumların doğurduğu meseleleri ele alırken bazan lirik, bazan sosyolojik davranır, bazan da hissidir. Sembolizmin etkisinde kalmıştır. Şiire yakın bir üslubu vardır.

İlk başta başıboş bir yaşayışı varken, kitapları satmaya başlayınca, maddi durumu düzelmiştir. Bu arada sosyalist fikirlere yakınlık duymuş, fakat daha sonra yine kapitalist "Amerikan düşüncesi"ne dönmüştür. Romanlarında ve hikayelerinde fikirlerindeki değişiklikleri takip etmek mümkündür. 20 Aralık 1968'de New York City'de öldü.

İlk romanı Altın Kupa (Sup of Gold) yı 1929'da yazdı. Bunun arkasından California Vadisindeki çiftçilerin hayatlarını anlatan kısa hikayelerden meydana gelen ikinci kitabı Cennet Çayırları (Pastures of Heaven)nı yazdı. 1935'te yazdığı Yukarı Mahalle (Tortilla Flat) ile edebiyat çevresinde kendini kabul ettirdi. Bu romanda tarım işçilerinin grevi anlatılmaktaydı.

Kitaplarında aşırı bir eşitlik yanlısı olduğu göze çarpıyordu. Hiçbir şeye bakılmaksızın bütün vatandaşların eşit olmalarını istiyordu. 1936'da Bitmeyen Kavga (Dubious Battle) kitabında göçebe ve toplayıcıların hikayelerini anlattı. İki gezgin çiftlik amelesinin hikayesini anlatan Fareler ve İnsanlar (Of Mice And Men, 1937) ile şöhret oldu. Aynı yıl daha önce yayınlanmış bulunan Al Midilli (The Red Pony) ve on bir kısa hikaye artık onun usta bir yazar olduğunu gösteriyordu. 1938'de yazdığı Uzun Vadi (Long Valley) bir çocuğun büyümesini anlatan klasik bir hikayedir.

1939'da yazdığı Gazap Üzümleri (The Grapes Of Wrath) iki yıl, en iyi satışı yapmış, Milli Kitap Mükafatı ve Pulitzer Mükafatını kazanmıştır. Kitapta Californiya'ya göç eden bir ailenin mevcut sistemde iş bulmak için verdiği mücadele anlatılmaktadır. Steinbeck Unutulan Köy (Forgotten Village) dokümantasyonunun film yapımı ve deniz hayatıyla ilgili bilgi toplamak üzere biyolog Edvard F. Ricketts ile beraber 1940'ta Meksika'ya gitti. 1942'de "Aysız Geceler" (The Moon is Down) adlı savaş konulu kitabını yazdı. Körfez Denizi (1941), Sardalya Sokağı (Cannery Row, 1944) ve Uğurlu Perşembe (Sweet Thursday, 1954) Meksika'ya yaptığı gezi etkisinde yazılmıştır. Sardalya Sokağı isimli kitabında, sosyal muhtevaları bırakıp yine başıboş tiplerle ilgilenmeye başladı. 1962 senesinde Nobel Edebiyat Mükafatını aldı.


03 Mayıs 2014, 13:03
781 kez okundu

Steinbeck, John Ernst Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Moment | Monako | Mondros Mütarekesi | Mongolizm | Mont Blanc |