Stephenson, George

demiryolunu bulan ve kuran kaşif. 9 Haziran 1781 günü İngiltere'nin Wylam kasabasında dünyaya geldi. Gençliği fakirlik içinde geçti. Saat tamiratıyla uğraşıyor ve çok az bir gelirle geçiniyordu. 1812 senesinde başka yere göç ederek makine imal eden bir atölyede düşük bir ücretle çalışmaya başladı. Burada madenci emniyet lambasını yaptı. Bu lambayı sonradan yaparak patent kredisi Alan Humphry Davy'nin bu tutumu münakaşalara sebep oldu.

Stephenson'daki bulucu kabiliyeti sezen firmalar para yatırımı yaparak yürüyen makinalar yapması için teşvik ettiler. 1822 senesinde Stackton ve Darlignton arasında demiryolu yapılmasında ve hayvanla çekilen araba yerine buharlı makine kullanılmasında büyük çalışmaları oldu. İlk yolcu treni 27 eylül 1825 senesinde Stephenson'un sonradan "Locomotion" adını alan "Active" isimli trenidir. Stephenson'un ikinci çalışma sahası Liverpool ile Manchester arasındaki demiryolu ve bu demiryolunda çalışan sekiz adet "Rocket" isimli lokomatifleridir. 1844 senesine kadar lokomotif, trenyolu projelerinde çalışan Stephenson, Belçika ve İspanya'ya da giderek oralarda da aynı sahada çalıştı. Chesterfield'de 12 Ağustos 1848 günü öldü.


03 Mayıs 2014, 13:02
785 kez okundu

Stephenson, George Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Kelime | Kelime-i Tevhıd | Kelime-i Şehadet | Kemal Reis | Kemal Tahir |