Selimiye Camii (istanbul)

İstanbul'da Üsküdar kışlası yanındaki cami. Marmara Denizine hakim bir tepe üzerinde kışla camii olarak, Sultan Üçüncü Selim Han tarafından, 1801-1805 tarihleri arasında yaptırıldı. Cami; mektep, muvakkıthane, çeşme ve sebilden meydana gelen bir külliye halindedir. Tek kubbeli ve kare planlı olan cami barok tarzındadır. Giriş kapısı üzerinde yer Alan mermer kitabede, Sultanın barok çerçeveli tuğrası, geometrik süslemeler üzerine sağda "Lailahe İllallah" diğerinde "Muhammedün Resulullah" yazıları eşi olmıyan güzelliktedir.

Caminin ana mekanı örten büyük kubbesi köşelerde küçük kubbeli Ağırlık kuleleriyle desteklenmiştir. Son cemaat yeri iki katlı ve beş tonoz örtülü olup, bunları dört mermer sütun taşır. Son cemaat yerinin iki yanında merdivenle çıkılan iki katlı hünkar daireleri vardır. Bunlardan sağdaki Sultanın namaz kılması, soldaki dinlenme ve dini sohbetler için yapılmıştır. Tek şerefeli iki tane olan minaresi, 1823'teki şiddetli lodostan yıkılınca tamir edilmiştir.

Caminin dış duvarlarına kuşların barınması için, çok güzel kuş köşkleri yapılmıştır. Dış görünüşü ile ihtişamlı bir yapıya sahip caminin iç yapısı; kadınlar mahfili, müezzin mahfili, somaki mermer mihrap, minberle bir şaheserdir. İnce bir işçiliğin, engin bir sanat zevkinin, devrin bütün inceliklerinin bir araya getirildiği bu büyük Abide, 1954-1959 yılları arasında esaslı tamirat görmüştür.


03 Mayıs 2014, 12:54
1299 kez okundu

Selimiye Camii (istanbul) Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Zeyneb Bint Cahş | Zeyneb Bint Huzeyme | Zeyneb bint Muhammed | Zeynüddin Hafi | Hüseyin bin Ali bin Ebu Talib |