Saman Nezlesi

Hastalarda bol sulu burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı, her iki gözde sulanma, kaşıntı ve yanma vardır. Gözler şiş ve kızarık, burun mukozası soluk mavimsi renktedir. Hastaların burun salgısı ve kanlarında akyuvarların eozinofil grubu artmıştır. Saman nezlesi yapan amilin (allerjinin) ne olduğu ise deri testleriyle tespit edilir.

Hastalığın etkili tedavisi yoktur. Hiposensitizasyon (duyarlılık azaltma) bazan faydalıdır. Allerjen, ilgili mevsimden 2-3 ay önce başlayarak gitgide artan dozda hastaya şırınga edilir. Böylece allerjene karşı bağışıklık kazanmış olur.

Antihistaminler, efedrin ve fenil propanolamin faydalıdır. Sinirli ve gergin hastalara sakinleştirici (müsekkin) verilir. Bunlarla kontrol edilemeyen vak'alarda belirtiler devam ettiği sürece kortikosteroitler ağızdan veya teneffüs spreyleri halinde kullanılır.

Şüphesiz en iyisi allerjenden uzak durmaktır. O mevsimde allerjeni geçirmeyen maskeler kullanılabilir. Allerjen, ev tozu veya yün ise, tozsuz, yünsüz oda hazırlanmalıdır. Bütün örtü ve eşyalar, antijenik olmayan maddelerden olmalıdır. Oda süpürülmemeli, sık sık ıslak bezle silinmelidir. Battaniye ve yataklar pamuk veya mümkünse tamamen toz geçirmiyecek şekilde kılıflı olmalıdır. Sun'i boyalı gıdalar, meşrubatlar, boyalı sakız, dondurma, kuruyemiş fazla yenmemelidir.

Hastalıkta bütün tedbirlere rağmen hiçbir zaman tam bir iyileşme olmaz. Allerjenle karşılaştırıldığı zaman yeniden atak olur.


03 Mayıs 2014, 12:47
895 kez okundu

Saman Nezlesi Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Saruhanoğulları | Sariğ (opossum) | Sasanıler | Sater Otu (satureja Hortensis) | Satınalma Gücü Paritesi Teorisi (purchasing Power Parity) |