Mihrimah Sultan

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı. Annesi Hürrem Sultan olup, 1522 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Ömrünü Zafer meydanlarında geçiren Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatta kalan tek kızı olan Mihrimah Sultanın yetiştirilmesine büyük bir itina gösterildi. Babası tarafından çok sevilirdi. Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi. Düğünleri 11-26 Kasım 1539'da kardeşleri, Bayezid ve Cihangir'in sünnet düğünleriyle birlikte yapıldı. Bu evlilikten bir kızla üç erkek çocuğu olan Mihrimah Sultan, 1578'de vefat etti. Süleymaniye'deki türbesine defnedildi.

Dinine çok bağlı oluşu ile tanınan Mihrimah Sultan, bütün servetini hayır işlerine tahsis etti. Mimar Sinan'a kendi adıyla anılan İstanbul'da Edirnekapı Camii ile Üsküdar'da İskele başındaki camiyi yaptırdı. Edirnekapı'daki Mihrimah Camii yanında çeşme, hamam, medreseyle Üsküdar'daki cami civarında çeşme ve misafirhane bu hayırsever hanım Sultan'ın eserlerindendir. Mihrimah Sultan, ayrıca Mekke'de Zübeyde Kaynağı su yollarını da tamir ettirmiştir.


03 Mayıs 2014, 11:50
962 kez okundu

Mihrimah Sultan Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Prim | Prizmalar | Psikanaliz | Psikoloji | Psikolojik Savaş |