Mihrap

cami, mescit ve namazgahlarda, kıble yönünü gösteren ve imamın cemaat önünde durarak namaz kıldırmasına mahsus olan yer. Bunlar, camilerde kıble tarafındaki duvara oyuk şeklinde yapılır. Yukarı tarafında bir kitabe yazılıdır. Bu kitabeler, Kur'an-ı kerim'den seçilmiş ayet-i kerimelerin tamamı veya bir bölümüdür. Üstü açık olan namazgahlarda bu mihrap yeri, dikili bir taşla gösterilir ve bunun üzerinde de aynı yazı bulunur.

İlk zamanlarda, kıble yönü renkli bir çizgi veya üzerinde belirli işaretler bulunan bir taşla gösterilirdi.

Resulullah'ın (sallallahü aleyhi ve sellem) Mekke'deki evinin Suffasındaki kalın direklerden yapılmış olan mihrabının kıblesi Kudüs'tü (Bkz. Kıble). Medine'ye Hicretten sonra yapılan Mescid-i Seadet (veya Mescid-i Nebi)in mihrabı da yine Kudüs'e doğruydu. Kabe'nin arkada kalması, Peygamber efendimizin kalbinde üzüntü uyandırmakta olduğundan, Hicretin ikinci yılında nazil olan ayet-i kerimede emredildiği üzere Müslümanların kıblesi, Kabe'ye çevrilmiştir. (Bkz. Kabe)

Mihrap, Kabe'ye çevrilmiş olmak şartıyle, her İslam diyarının mimarisine göre çeşitli şekiller almıştır. Selçuklulardan itibaren cami ve mescit planlarında mihrap, bazan binadan çıkıntı şeklinde veyahut duvar içine girintili bir tarzda yapılmıştır. Osmanlılar devrinde, daha büyük boyutlu camiler yapılınca, mihraplar da inceltilerek yükseltilmiştir.

Mihraplar, devirlerine göre yüksek bir şekil almış; taşları, istalaktitli girintileri, yan sütunları fevkalade sanatkarane surette çinilerle bezenmiş olduğu gibi, alçı kabartma süslemeli yahut mermerden ve bazan ahşap oyma süslemeli olarak yapılmıştır. Çinilerle süslü Bursa Yeşil Caminin ve Edirne Muradiye Camiinin mihrapları birer şahaserdir.


03 Mayıs 2014, 11:50
3316 kez okundu

Mihrap Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Süpernova | Süperiletkenler | Süperiletkenlik | Siraceddın Urmevı | Süreyya Emin Bey |