Kürvimetre

doğru uzunluk ölçme maksadıyla geliştirilmiş bir alet. Aletin zemin üzerinde dönebilen dişli bir tekerleği ile buna bağlı olarak hareket edebilen ibresi mevcuttur. Ayrıca, ibrenin altında değişik ölçeklere göre tertiplenmiş daireleri olan bir kadran ile aletin tutma sapı bulunmaktadır. Hangi ölçekli harita üzerinde ölçüm yapılacaksa o ölçeğe ait taksimatlı daire esas alınır. Ölçeğin uymaması halinde en yakın ölçek taksimatına göre ölçüm yapılarak hesabi düzeltmelerle esas ölçeğe uygun arazi uzunluğu bulunabilir.

Taksimatlı dairelerin her biri, ibrenin bir tur dönmesi halinde o ölçeğe göre kaç km gidildiğini ifade eder. Kürvimetre ile ölçüm yapılması için dişli tekerin boşta döndürülmesiyle ibrenin (0)'a getirilmesi gerekir. Harita üzerinde arası ölçülecek iki noktanın işaretlenmesinden sonra kürvimetrenin tekeri başlangıç noktasına konur ve dik olarak yol boyu yürütülür. İkinci noktaya gelindiğinde kürvimetrenin ibresinin tur adedi ile o anda ölçeğe uygun daire üzerinde gösterdiği rakam ve taksimata göre hesaplanan değer iki nokta arasındaki arazi mesafesidir.


03 Mayıs 2014, 11:01
958 kez okundu

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Hoşap Kalesi | Hububat Bitkileri (tahıl Bitkileri) | Hucendı | Hucvırı | Hud Aleyhisselam |