Ka'b-ül-ahbar

Tabiinin tanınmışlarından. Yemen'de doğdu. Müslüman olmadan önce, Yahudi alimlerinin büyüklerindendi. Künyesi Ebu İshak'tır. Resulullah'ın zamanına yetişti. Ancak bu sırada Müslüman olma nimetine kavuşamadı. Bir rivayete göre, İslamiyetle şereflenmek üzere Resulullah'ın huzuruna çıkmak için hazırlanmıştı. Fakat Resulullah sallallahü aleyhi ve sellemin vefatını ve bazı Arapların irtidadını, yani dinden çıkışlarını duyunca geri döndü.

Hazret-i Ömer zamanında Müslüman olmuş ve onun hilafeti sırasında Medine-i münevvereye gelmiştir. Daha sonra Humus'a yerleşmiş ve hazret-i Osman zamanında 652 (H.32) yılında vefat etmiştir. Vefatı hakkında başka tarihler de bildirilmiştir.

Ka'b-ül-Ahbar buyuruyor ki:

"Allahü teala, mümin kulunu sevdiği zaman, Cennette onun derecesini yükseltmek için, dünyayı ondan uzaklaştırır. Kafir kuluna gazab ettiği zaman, onu dünyada rahat kılıp, sevindirir. Böylece onu Cehennemin aşağı derecelerine düşürür."

"Dünyadan ancak Allahü tealanın takdir ettiği kadar ele geçer. Lakin kulun sebeplere yapışıp, çalışması gerekir. Böyle yaparsa, emre uymuş olur."

"Cehennemde dört köprü vardır: Birincisinde akrabası ile münasebeti kesenler, ikincisinde üzerinde borç bulunanlar, üçüncüsünde taşkınlık ve azgınlık yapanlar, dördüncüsünde zulmedenler oturur."

"Ahir zamanda öyle alimler gelecek ki, herkesi zühde (şüphelilere düşmek korkusuyla mübahların çoğunu terk etmeye) davet edecekler, fakat kendileri zühdden uzak olacaklar; insanları korkutacaklar, fakat kendilerinde korkudan hiçbir iz bulunmayacak; insanların makam mevki sahiplerinden uzak kalmalarını isteyecekler, fakat kendileri onlardan ayrılmayacaklar; sözleriyle dünyayı kötüleyecekler, fakat zenginlere yaklaşıp yoksul ve fakirlerden uzak kalacaklar. İlimleriyle amel etmeyecekler, yakınlarını başkalarının yanında görseler, darılacaklardır. Böyle alimler, kötü ve Allahü tealanın sevmediği alimlerdir."

"Hanımının eziyet ve sıkıntı vermesine sabreden kimseye, Allahü teala, Eyyub aleyhisselama verilen sevaptan verir."


02 Mayıs 2014, 22:54
1268 kez okundu

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Divit | Diyafram | Diyalekt | Diyanat | Diyanet İşleri Başkanlığı |