Kahvaltı

Alm. Früshstcük (n), Nachmittagskaflee (m), Fr. Déjeuner (m), Collation (f), İng. Breakfast, light refreshment. Genellikle sabah vakitleri yenilen, kalorisi bol ve hafif yemek. Tıp otoritelerine göre insan sağlığında sabah kahvaltısının önemi çok büyüktür. Günlük kalorinin üçte birinden fazlasının kahvaltı yiyeceklerinden alındığı, bilinen bir gerçektir. Bunun sağlık ve işverimi bakımından önemi büyüktür.

Kahvaltılarda genelde: Peynir, zeytin, reçel, bal, yağ, kaymak, yumurta, sucuk, pastırma gibi şeylerden duruma göre bir veya birkaçı yenir. Süt, kahve, çay, ıhlamur gibi sıcak şeyler içilir. Bütçeye, örf-adet, gelenek ve göreneklere göre kahvaltı yiyecekleri değişebilir. Kahvaltıda genellikle az ve soğuk yiyeceklerden ibaret yemeklerin de bulunduğu olur.

Memleketimizin bazı yerlerinde kahvaltı yerine sıcak çorba içilmesi de bir gelenek halindedir. Bilhassa Anadolu'da sabahları tarhana çorbası içmek meşhurdur. Kahvaltıda, meyve yenildiği ve meşrubat içildiği yerler de vardır.


02 Mayıs 2014, 22:33
1211 kez okundu

Kahvaltı Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Menkul Kıymetler | Menopoz | Menshıkov, Aleksandr Danilovcih | Menteşeoğulları Beyliği | Mentol |