Kafes

Alm. Käfig (m), gefängnis (n), förderkorb (m), Fr. Cage (m), (fiz) grille, grillage, jalousie (f), İng. Cage, lattice, latticework. Aralıklı tel, maden veya Ağaç çubuklarından yapılmış yer. Kuş ve küçük hayvanları beslemek ve içinde muhafaza etmek için çeşitli büyüklükte yapılır. Bunun etrafı, tahta veya madeni çubuklarla örülmüş olduğundan hayvan dışarıyı görebilir ve içinde rahatça hareket edebilir. Kuş ve hayvan kafesleriyle eskiden evlerin ekseriya pencerelerine konulan kafeslerinden başka, çeşitli sanat dalında veya yerlerde, değişik maksatlarla kafesler kullanılmaktadır. Anatomi, bayındırlık, deniz, doğrama, döşeme, geometri, inşaat, matematik ve teknolojide kafes terimlerinin kendilerine has manaları vardır.

Mimaride kullanılan kafesler ise yüzyıllarca Anadolu'daki evlerin pencerelerini süslemiştir. Parmak kalınlığında, bir tarafı yuvarlak çıtalar, düz veya çapraz aralıklı olarak bir çerçeveye tutturulurdu. Göz siperi adı verilen bu kafesler dışarıdan bakıldığında, içerisinin görünmesine mani olurken, içeriden bakıldığında dışarının rahatça görülmesini temin eder. Eski evlerdeki haremlik ve selamlık kısımlarına konan kafesler de konuldukları yere göre isim alırlardı. Evlerde bazı kısımları ayırmak için paravana şeklinde kullanılanlar ise insan boyunda olurdu. Antika eser olarak muhafaza edilen eski evlerde kafeslerin çeşitli örnekleri bulunduğu gibi Anadolu'da bazı yerlerde bugün de hala kullanıldığı görülmektedir.


02 Mayıs 2014, 22:32
993 kez okundu

Kafes Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Beşir Fuad | Bhutan | Bıldırcın (coturnix Coturnix) | Bıngıldak (bkz. Baş) | Blokaj |