Haseki Hastanesi

İstanbul'da Aksaray Fındıkzade yolu üzerinde, sol taraftaki ağaçlık içinde İstanbul'un en eski hastanesi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın zevcesi Hurrem Haseki Sultan tarafından 1539'da Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Civardaki Haseki Camii, büyük bir medrese, imarethane ve sebil de Sinan'ın eseridir.

1844'teki adı Haseki Bimarhanesi olan Haseki Hastanesi, 1868'de Haseki Zindanı, 1870'te HasekiNisa Hastanesi, 1879'da HasekiDaşüşşifası, 1881'de Haseki Sultan Nisa Hastanesi, 1907'de Mecanin Müşahedehanesi (Akıl Hastaları Tecrithanesi) adlarıyla sağlık hizmetinde bulunmuştur.

Hastanenin yönetimi 1878 yılına kadar Hurrem Haseki Sultanın tesis ettiği vakfa ait iken o yıldan sonra şehremanetine (belediyeye) geçmiştir.

Hurrem Sultan'ın yaptırdığı bina halen hastane polikliniği olarak hizmet vermektedir. Diğer binalar sonraki yıllarda yapılmıştır. Bugün Haseki Hastanesi 15 faal servisi ve 645 yatağı ile hizmet veren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı, tam teşekküllü bir kuruluştur.


02 Mayıs 2014, 22:04
1185 kez okundu

Haseki Hastanesi Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Loran | Lordlar Kamarası | Losyon | Louvre Müzesi | Louis |