Gay-lussac, Joseph Louis

hacimlerin birleştirilmesi kanununu bulan Fransız kimyacısı. Buluşu, atomların ve moleküllerin birbirinden ayrılmasını ve özelliklerini ortaya koydu. 1778 yılında doğdu. Normal örğreniminin sonunda C.L. Berthollet'nin asistanlığına girdi. Sonradan Sorbon Üniversitesi Politeknik Okulunda ve Jardin des Plantes'ta kimya profesörlüklerinde bulundu. Pekçok endüstriyel problemler üzerinde çalıştı ve 1804'te balonla ilmi araştırmalar yaptı.

Gazlar üzerindeki çalışmaları, gazların sabit hacim oranlarında birleştiklerini ve ısıtıldıklarında hacimce genişlediklerini ortaya koydu. Bu sonuçlar daha önce Jacques A.Charles tarafından da ortaya konulmuştu. İyod gazını izole etti ve prussik asit üzerindeki çalışmalarında organik radikaller kavramını ortaya attı. Bu çalışmaları sonraki kimya teorilerine büyük katkıda bulundu. 1806'da Fransız Akademisine seçildi. Uzun yıllar ilmi çalışmalarına devam etti. 1850 yılında öldü.


02 Mayıs 2014, 21:41
1060 kez okundu

Gay-lussac, Joseph Louis Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Jön Türkler | K | Kabak | Kabakçı Mustafa İsyanı | Kabakulak |