Enver Ören

gazeteci-yazar, biyolog ve Türkiye Gazetesi yayın topluluğu sahibi. 10 Şubat 1939'da Denizli'nin Honaz köyünde (nahiyesinde)doğdu. Babasının ismi Nazif Efendi, annesinin ismi Melike Hanımdır. Dört yaşındayken ailesi Denizli'ye yerleşti. İlk ve ortaokulu burada bitirdi. Ortaokuldan mezun olduğu 1953 senesinde babasını kaybetti.

Annesi Melike Hanım, tam bir Anadolu Hanımefendisiydi. Yetim kalan beş çocuğunun iyi yetişmeleri ve terbiyeleri için birçok sıkıntılara katlandı.

Enver Ören, ortaokuldan sonra, ailesinin maddi yükünü biraz olsun hafifletebilmek için İstanbul'daki Kuleli Askeri Lisesine girdi. Ağırbaşlılığı, nezaketi, arkadaşları arasında iyi geçimiyle tanınarak hocaları tarafından çok sevilip takdir edildi. Her zaman, bu okulda tanıdığı kimya hocasının, annesinin ve babasının nasihatlerini düşünür ve iyi insan olmak idealiyle yanardı. Kuleli Askeri Lisesini 1956 yılında bitirdikten sonra sivil hayata geçti. Bir yıl sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesine girerek 1961 yılında Zooloji-Botanik Bölümünden mezun oldu ve askere gitti. Dönüşünde İstanbul Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yetişmesinde büyük emeği geçmiş olan Kuleli Askeri Lisesindeki kimya hocası ve zamanımızın büyük İslam alimi Hüseyin Hilmi Işık Beyin kerimeleri Dilvin Hanımefendi ile nişanlandı. NATO bursu ile mesleki araştırma için bir buçuk yıl müddetle Napoli'ye gitti, dönüşünde 12 Eylül 1968'de evlendi.

Enver Ören'in, İtalya'dan İstanbul'a döndüğü senelerde yıkıcı güçlerin sebeb olduğu işgaller, boykotlar, Türkiye'ye de sıçramıştı. Bütün Türkiye'de yaygınlaşan anarşik hareketlerle beraber, Fakülte kürsüleri de eylemci ve anarşist gençlerin izni ile açılıp kapanmaya başlamıştı. İlim adamına saygı, ilim öğrenmeye ve öğretmeye imkan kalmamıştı.

Bunları gören Enver Ören, sevdikleri ile istişare ettikten sonra, 1970 yılında üniversiteden ayrıldı. Yıkıcılığa, bölücülüğe, komünizme, millet ve tarih düşmanlarına karşı yayın yoluyla hizmet vermek kararı ile gazeteciliğe başladı. Önce Hakikat sonra Türkiye ismiyle çıkarttığı gazetenin, başlattığı neşriyatını uzun yıllar sıkıntılar içinde devam ettirdi. 1970-80 arasında güçlü bir kadro ve eleman yetiştirmeye Ağırlık verdi. Basın sektöründe Türkiye'de ilk ve yenilik olan "elden, iş yerine ve evlere gazete dağıtımı" modelini, 10 milyon tirajlı Japon Ashai Shimbum Gazetesi'nin yaptığı gibi, ülkemizde başarı ile tatbik etti. Halen bu dağıtım modeli devam etmektedir.

İlk yıllar Babıali'de dudak bükülerek karşılanan genç gazeteci, önüne çıkan bütün engelleri sabırla aşmasını bildi. Pek nadir insanda bulunan, çile çekmesini bilmek, tatlı dil, güler yüz, kızmamak, telaşlanmamak, nezaket, affetmek onun tabii haliydi. Kendisine inanmış gazeteciliğe hevesli gençler, hemen her sahada engin bir kültür, sağlam, yapıcı ve birleştirici fikirler sahibi bu nadir insanın etrafında toplandı. Sevgi ve bağlılıklarının ifadesi olarak "Ağabey" dediler. Enver Bey de bu sevgi ve bağlılığa karşılık, dokuz arkadaşıyla birlikte İhlas Vakfı'nı kurdu ve hizmetlerini halka maletti. Böylece o, bir gazete patronu değil, sevenlerinin ağabeyi olmuştu. Bitmeyen sıkıntıların, çilelerin birbirini takib etmesine rağmen, 10 sene içinde gazete kadrosunu kurdu. Türkiye Gazetesi'ni güçlü ve etkili bir yayın topluluğu haline getirdi.

Kurduğu, Bilim ve Teknoloji Vakfı'nın çalışmaları, Türk kültürüne hizmetleri, ilim ve teknolojinin gelişmesindeki gayret ve katkılarından dolayı Selçuk Üniversitesi Senatosu, 11.10.1989 tarih ve 89/57 sayılı kararıyla Enver Ören'e "Fahri Bilim Doktoru" ünvanını verdi. Yeni ve ilk olan proje uygulamaları gazetecilikte gösterdiği üstün başarıları sebebiyle Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından son on yılın (1980-90) en başarılı gazete yöneticisi seçildi.

Kısa zamanda kurduğu şirketlerle Türkiye Yayın Topluluğunun Genel Müdürü olan Dr. Enver Ören, 1990'da İhlas Gazetecilik Holding A.Ş.'yi kurdu. Günümüzde binlerce çalışanı, trilyonlara ulaşan cirosuyla Türkiye'nin önde gelen kuruluşları arasında önemli bir yere sahib olan İhlas Gazetecilik Holding A.Ş. a) Gazetecilik-Yayımcılık, b) İnşaat, c) Imalat, d) Otomotiv, e) sağlık, f) Ticaret sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

500 büyük kuruluş sıralamasında ilk 150'nin içine giren Holding'in yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Dr. Enver Ören, Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonunun (TGRT) ve 1993 yılında faaliyete geçecek olan Bakü YüksekTeknoloji Üniversitesinin de kurucusudur.

İhlas Gazetecilik Holding A.Ş.'nin faaliyet sahaları şu şekildedir:

1. Gazetecilik yayıncılık: Türkiye Gazetesi, Türkiye Çocuk Dergisi, Medikal Gazete, Türkiye Duvar Takvimi, Turkey Gazetesi, Tekstil Teknik Dergisi, İnsan ve Kainat Dergisi, İhlas Auto-Sport Dergisi, Kitaplar, Ansiklopediler,sesli Kasetler yayınları arasındadır. Ayrıca, İhlas Haber Ajansı (İHA) ile habercilik yapmaktadır.

2. İnşaat: İstanbul'da 42.000 metrekarelik alanda 1000 adetlik mesken inşaatını başarıyla bitirmiş; aynı mevkiide 63.500 metrekarelik kullanım alanına sahip Türkiye Gazetesi tesislerinin inşaatına devam edilmektedir. Avcılar'da 4000 konutluk inşaat yapım ve proje çalışmaları da sürdürülmektedir.

3. Imalat: Holding; ses kaseti, kimyasal madde üretimi, Tozsuz Altın Tebeşirleri, altın Tutkal, altın Matbaa Mürekkepleri, Altın Fotoğraf Malzemeleri, Altın Tek Komponetli Röntgen Filmi Yıkama Çözeltileri ve muhtelif reçineler üretmektedir.

4. Otomotiv: İthalat yapmakta olup, temsilcisi olduğu Güney Kore Kia Motors ve Asia Motors firmalarının ürettiği kamyon, kamyonet ve otomobilleri pazarlamaktadır.

5. Sağlık: Holding; Şişli-Okmeydanı'nda 60 yataklı şirin bir hastane olan "Türkiye Gazetesi Hastanesi"ni işletmektedir. Diğer taraftan, Fatih-Yavuz Selim'de kurulu İhlas Polikliniğinin de sahibidir. Bu alanda hizmet veren İnternationale Hospital'in de ortağıdır.

6. Ticaret: İthal ettiği, iç piyasadan temin ettiği, iştirak ettiği şirketlerin ürettiği çeşitli emtiayı, Türkiye genelinde ve yurt dışında açtığı 400'den fazla büro ve çeşitli ticaret merkezlerinde pazarlamaktadır.

İhlas Gazetecilik Holding A.Ş.'nin iştirak ettiği şirketler ve faaliyet sahaları da şu şekildedir:

1. İhlas Elektronik Cihazlar Imalat ve Sanayi Ticaret Ltd. Şti.: Elektrikli ve elektronik cihazlar üretmektedir. Elektrikli şofben, su arıtma cihazı ve soba imal ettiği ürünlerden bazılarıdır.

2. İhlas Motorlu Araçlar Organizasyon ve Ticaret A.Ş.: Oto organizasyonları sistemiyle otomobil pazarlamaktadır.

3. İhlas Kimya Sanayii Ltd. Şti.: Kimyevi maddeler pazarlaması.

4. İhlas Pazarlama A.Ş.: Market işletmeciliği ve tüketim maddeleri pazarlaması.

5. İhlas Reklam Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti.: Reklam filmleri yapımı ve reklam ajanslığı.

6. İhlas TarsanTartı Aletleri San. ve Ticaret Ltd. Şti.: Digital terazi üretimi.

7. İhlas Kamuoyu ve Piyasa Araştırmaları Danışmanlık Ltd.Şti: Kamuoyu ve piyasa araştırmaları.

8. Yay-Sat A.Ş.: Gazete ve dergi dağıtımı.

9. İhlas Bilgi İşlem ve Ticaret A.Ş.: Bilgisayar ve bilgisayar yedek parçası ithalat ve pazarlaması, bilgisayar programları.

10. Haifawi MedikalTurizm Tesisleri San ve Tic. A.Ş.: Sağlık alanında faaliyet göstermekte olup, İnternationale Hospitale Hastanesini işletmektedir.

11. İhlas İnşaat ve Emlak Organizasyon Ltd.Şti.: İnşaat ve emlak organizasyonları.

İhlas Gazetecilik Holding A.Ş.'nin bütün bu hizmetleri; Enver Ören'in maharetli ve şefkatli idaresinde, hizmet edenlerin üstün gayret, fedakarlık ve iyi niyetli çalışmalarıyla devam etmektedir. Seçkin kişiliği ve gayretli çalışmaları sebebiyle müteaddit tarihlerde Gazeteciler Cemiyeti ve çeşitli kuruluşlar tarafından yılın gazetecisi ve en başarılı iş adamı seçilen Dr. Enver Ören'in üstün başarısı, yöneticilik anlayışı, prensipleri, hayata, olaylara bakış açısı şu sözlerinde açıkça görülmektedir:

"Bizi büyüten, bugünlere getiren, sevgidir."

"Sağlam karakter kazanmak ve meşru yollarla hedefe ulaşmak, maziye yaslanarak mümkün olur. Başta yüce Peygamberimiz olmak üzere tarihi şahsiyetlerimiz, tarih boyunca örnek alınmış rehber insanlar, fikirlerimi, benliğimi yoğurmuşlardır. Bütün hasletlerimi, işte bu yüksek alimlerin yazdıkları kitaplarda anlattıkları tavsiyelere uyarak kazandım. Milletimin sahib olduğu bu kültür zenginliği, hiç bitmeyen ilham kaynağımdır."

"İnanmak, inanç sahibi olmak; bütün güzelliklerin ve iyiliklerin kaynağıdır. Allah'a inanan insan, hayatın bütün zorlukları ve tahammül edilmez gibi görünen güçlükleri karşısında daima dirençli, dayanıklı ve çok kuvvetli olur."

"Fertlerin rahat ve huzur içinde yaşaması, devletin güçlü olmasına bağlıdır. Bunun için, devlet otoritesinin ve kanunlarının kuvvetli olmasına hizmet etmeyi, birinci vazife biliyoruz. Bütün gazetecilik ve ticari faaliyetlerimizde bu önemli konuya daima öncelik veriyoruz."

Dr. Enver Ören, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Memleketimiz ondan, daha uzun yıllar hizmet beklemektedir.

İhlas Holding Genel Müdürlüğünü başarı ile idare eden Ahmed Mücahid isminde edeb timsali bir oğlu vardır.


02 Mayıs 2014, 21:19
1378 kez okundu

Enver Ören Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Amplifikatörler | Ampütasyon | Amr İbni As Kimdir | Amre Binti Abdurrahman Kimdir | Amri Kimdir |